Wierzę w to, że ciała opowiadają wiele historii, poprzez blizny, zmiany, rozstępy, fałdy możemy wiele zobaczyć, jednak jeszcze więcej jest ukryte pod skórą i możemy tylko się zastanawiać, jakich fundamentalnych części osoby nie widzimy. Często postrzegamy ludzi przez pryzmat tylko jednej części ich tożsamości, widzimy osobę jako transpłciową, czarną czy grubą, ale zapominamy o tym, w jaki sposób te pojedyncze części się krzyżują z innymi i wpływają na siebie wzajemnie.
Prace malarskie poświęcone są osobom, które nie spełniają sztywnych zasad popularnego kanonu piękna, pokazując wielowymiarowość ich tożsamości w perspektywie intersekcjonalnej. Wystawa jest sprzeciwem wobec sposobu, w jaki przedstawiane są w mediach queerowe ciała, jako jedynie zdrowe, białe, szczupłe czy umięśnione. Powstała z potrzeby pokazania tego, że queerowe osoby istnieją w każdej grupie i często są wielokrotnymi mniejszościami.
– Chciałom pokazać queerowe osoby, które są wielokrotnymi mniejszościami, nie tylko jako osoby LGBTQI+, ale jako wielowymiarowe osoby z różnymi doświadczeniami. Autorska poezja, która pojawia się na wystawie, nawiązuje do mojej relacji z ciałem i społeczeństwem, i do tego, jak odnalazłem moje ciało w naturze, i jak codziennie pomaga mi ona widzieć siebie w jej surowości i miękkości – mówi osoba autorska.
Karo Zorya Jazgarska (ona/on/ono) – ur. 1998, queerowa osoba artystyczna działająca głównie w malarstwie i rysunku. W swoich pracach porusza m.in. tematy transpłciowości, cielesności, grubości i relacji z ciałem. Absolwentka PLSP w Nałęczowie z dyplomem w specjalizacji formy użytkowe: wzornictwo i LSSiP w specjalizacji projektowanie ubioru z kolekcją no-waste. Z wykształcenia także terapeuta zajęciowy, ale swoją przyszłość wiąże ze sztuką. Szczególnie ważny jest dla niej intersekcjonalny feminizm, prawa reprodukcyjne i prawa osób z niepełnosprawnościami. Odnalezienie swojej wybranej rodziny w queerowej społeczności dało mu nową siłę i nadzieję. W wolnym czasie zajmuje się też upcyclingiem ubrań. Prywatnie uwielbia górskie strumyki i leżenie na hamaku z książką.
Otwarcie wystawy: 17.05.2024 (piątek), godz. 18.00
Gdzie: Biblioteka Azyl Galerii Labirynt, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Wystawa czynna do: 22.06.2024 (wt.–sob.: 13.00–18.00)
Wstęp: wolny
Data:
piątek, 17.05.2024 - sobota, 22.06.2024
Godzina 13:00
Wykonawca / Organizator:
Galeria Labirynt
Lokalizacja:
Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5
20-052 Lublin
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN