Kościół i klasztor zostały ufundowane przez Władysława Jagiełłę jako wotum dziękczynne za zwycięstwo pod Grunwaldem. W trakcie budowy obiektów pracowali jeńcy krzyżaccy, zamieszkujący wsi Niemce koło Lublina, nazwanej od nich. Ponieważ znajdowały się one poza murami miasta, często padły ofiarą napadów, rabunków i zniszczeń ze strony różnych najeźdźców.
Kościół został wzniesiony w stylu gotyckim z użyciem kamienia, cegły i głazów na części cokołowej. Jego unikalnością jest niesymetryczny podział wnętrza na dwie nawy, zachowany do dziś. Jedyną większą zmianą jest utrata smukłości z powodu podnoszenia się gruntu wokół kościoła, widoczna na czterostopniowych schodach prowadzących w dół i zamurowanym bocznym wejściu z zabytkowym gotyckim portalem w północnej ścianie.
Największe zmiany miały miejsce w XVI i XVII wieku, kiedy zakonnice SS. Brygidki przeprowadziły prace rozbudowy klasztoru i kościoła. Ksieni Agnieszka Jastkowska rozpoczęła rozbudowę klasztoru, dodając trzy spośród czterech skrzydeł, wieżę i chór kościelny. Prezbiterium otrzymało półkoliste zamknięcie, a między kaplicą północną a zakrystią dobudowano pomieszczenie. Ksieni Dorota Firlejówna skupiła się na dekoracji wnętrza kościoła, dodając stallę, pięć ołtarzy z obrazami, nową ambonę i balustrady ozdobione emblematami.
W 1853 roku SS. Wizytki zastąpiły SS. Brygidki, przenosząc własne ołtarze i ambonę. Obecny wystrój kościoła to efekt licznych prac renowacyjnych. Wszystkie ściany i stropy są utrzymane w jednolitym białym kolorze, symbolizującym czystość Najświętszej Maryi Panny. Na ścianach wiszą obrazy, m.in. Pana Jezusa, św. Maksymiliana Marii Kolbe i św. Antoniego.
Ołtarz Wielki w prezbiterium to neogotycka konstrukcja zdobiona złoceniami, stanowiąca tło dla figury Matki Bożej. Figura ta, w złotej koronie, symbolizuje zwycięstwo Matki Bożej nad złem i zastępuje wcześniejsze obrazy „Wniebowzięcia NMP” i „Najświętszego Serca Jezusa”. Spośród wielu zabytkowych obrazów XVII-wiecznych wyróżniają się „Wniebowzięcie NMP”, „Zwiastowanie NMP”, „św. Franciszek Salezy” i „św. Józef”. Gotycki obraz św. Brygidy z XV wieku znajduje się w ołtarzu głównym.
Miejsce:
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie
ul. Narutowicza 6, Lublin
20-004 Lublin